Mastodon METAL FACTORY: Ocelové srdce Evropy má novou továrnu na pořádnou hudbu - www.thehauntedmind.com

METAL FACTORY: Ocelové srdce Evropy má novou továrnu na pořádnou hudbu

autor Sirien
858 shlédnuto

Vzešli z poddolované Ostravy kraje „razoviteho“. Kvintet METAL FACTORY spojuje více než ledový vítr z hor, těžké podzimní mlhy a výhled na zbylé těžařské důlní věže. Průmyslová výroba se nicméně promítla přímo do názvu této čerstvě založené kapely (2021). Síla, energie, pevnost i ohebnost – to jsou atributy, které s metalovou hudbou plně splývají. Tak snadno, jak lze kout železo, můžou MF ohýbat i svůj zvuk. Žánrové zařazení není jednoznačné, protože jejich žhavé jádro produkující nápady je jako kov v tekutém stavu.

Pavlína a Zuzka stojící za mikrofonem, Vašek a Jaroslav s (bas)kytarou na krku a Marek sedící u bicích společně dávají místnímu undergroundu přímou masáž jejího černého srdce a oživují vzpomínky na minulé a zářivé časy, kdy pódia okupovaly kapely jako SALAMANDRA, CITRON, MALIGNANT TUMOUR, HYPERION,  XERANTHENUM, a z ostřejších DISSOLVING OF PRODIGY, HYPERBOREAN DESIRE, DISFIGURED CORPSE, SILVA NIGRA, MR. SCARECROW, ACROBYSTIA a desítky dalších.

Photo: Facebook band profile

Je to už mnoho let, ale někteří z vás jistě jména z paměti vydolují. Možná vás proto nepřekvapí, že manželé Mochovi – Vašek a Pavlína, a s nimi Jarda „Pišta“ Sedláček (rovněž bývalý člen SALAMANDRA), navázali spolupráci s cennými kontakty a kamarády. A protože měl Vašek v šuplíku ještě nejeden text – a takový šuplík měl doma každý,  najednou měli přímo haldu rozdělané práce, která si říkala o novou šanci a nové publikum.

Slovo dalo slovo a přidal se Marek Šánta (AHARD) a brzy na to i spřátelená Zuzka Batková, jejíž půvabný ženský hlas se díky náhodě prokázal být výtečnou volbou doplňující a ladící si v kontrastu s energickým a silným hlasem Pavlíny. (Pavlína mimochodem v roce 2014 vyhrála celorepublikovou soutěž Česko zpívá a od té doby ušla s hlasem kus cesty správným směrem.) Sestava kapely je pocitově od té doby kompletní.

METAL FACTORY - Dirty Game

Začalo se horlivě skládat, pracovat na vizuálu METAL FACTORY, následně společně s Bořivojem Masnicou vytvořili klip k debutovému singlu Dirty Game, heavy nabité pecce ve stylu BATTLE BEAST. O mix a mastering se postaral Michal Rucký z Mouseville Studio Ostrava – Vaškův dlouholetý kamarád se kterým již v minulosti spolupracoval, o jehož nejen pracovních kvalitách nikdy nebylo pochyb.

Tím jejich plány pro letošní rok zdaleka nekončí. Prakticky ihned po vhození videa do světa začali pracovat na dalších písních a hodlají také produkovat další obrazový materiál.

„Je nám jasné, že zakládat hudební projekty není v dnešní době žádná legrace. Hudba je ale naše srdeční záležitost, takže si ji nenecháme znechutit ani nejistou půdou pod nohama. Vážíme si všech, kteří nám pomohli projekt rozpohybovat a jakýmkoli způsobem se podílejí na spolupráci s námi.“

Ptali jsme se kapely na vlastní postoj k žánrovému zařazení a na to, zda zvuk uvedený v rámci Dirty Game můžeme očekávat i v další načaté tvorbě, která by se měla promítnout na plánovaném albu. Ti nám dali pochopit, že Dirty Game je vlajkonošem celé silné a mobilní armády melodií, kvalitních riffů a rytmů, které nelze jednoznačně zaškatulkovat. Rozhodně nemohou popřít vliv různých interpretů a více žánrů odrážející se pak ve zkušebně při jamování a hledání nového zvuku pro další singly.

Například Pavlína má moc ráda řekněme kapelu BATTLE BEAST (to jsme vcelku vycítili), Vašek tíhne k PRIMAL FEAR, Zuzka k AVENGED SEVENFOLD, Marek zase preferuje DREAM THEATER a Pišta HELLOWEEN. Soudě dle prvního singlu a krátkých ukázek z dalších písní v samém závěru videoklipu, můžeme očekávat, že zůstanou na dobré cestě progresivního heavy-metalu s letmými odbočkami přes expresivní a energický hardrock.

Na adresu chystané první desky ještě přihodili malé info:

„Nějaký pevný termín vydání alba určitě dávat nebudeme, doteď si vše s projektem spojené užíváme docela v pohodě, a to bychom rádi zachovali. Navíc nejsme tlačeni žádnými závazky, jedeme čistě na vlastní pěst. “

Pozn. autorky:
O tom, jak silně bije ocelové srdce Evropy, vám může barvitě vylíčit každý Ostravan. Už dávno neplatí, že se zde nedá dýchat, že nebe má šedou barvu po kouři a že odráží střechy fabrik i tuny vyleštěných ocelových dílů, které posléze putují do celého světa. Stálou platnost má ovšem to, že Ostravany spojuje silné emoční pouto s místem a typickým počasím, kterým se vyrovnají jen severská města. A v severském duchu je to i s povahou místních. Tento cejch se nejvíce promítá do umění v nejrůznějších jeho podobách. Tvrdost a odolnost jádra těch, kteří zde vyrostli, by přečkala zlatou éru Komunismu ještě několikrát a Ostravani by se „z toho nepos*ali“. Nenechte se přesto zmýlit, jejich cítění není tak syrové, jako jejich jazyk a výmluvnost. Tvrdá slupka chrání citlivé srdce i spletité niterné procesy – a pokud jsou vynesené ven na povrch tím správným kreativním způsobem, vytváří neskutečné umělecké počiny, autentické a emočně velmi bohaté, které dokážou promlouvat k širokému publiku. Hudební podhoubí Ostravska má sílu i šarm a bohatou historii na velká jména napříč žánry. Čas, kdy bude Ostrava a okolí opět základnou dobrého metalu, progresivního rocku a alternativní rockové scény ještě přijde a myslíme si, že nebudeme dlouho čekat ;-).

Kdo je MEET FACTORY:

Pavlína Mochová – zpěv, texty
Zuzana Batková – zpěv, texty
Vašek Moch – kytara, texty (hudba)
Jaroslav Pišta Sedláček – baskytara
Marek Šánta – bicí

Odkazy na profily kapely:

Může vás zajímat také:

Okomentovat

* Odesláním komentáře souhlasíte se shromážděním a zálohováním Vašich dat spojených s pohybem na těchto stránkách. Více informací na stránce: GDPR a Ochrana osobních údajů, a dále v sekci Zásady cookies (EU).